Víte, který materiál je v současné době velmi oblíbený díky svému širokému využití? Naleznete jej v olejích, plastech, lacích, tmelech či různých pěnách, ale používá se i pro výrobu módních doplňků, plaveckých potřeb či kuchyňského náčiní. Nyní již určitě tušíte, že řeč bude o silikonu. Tento anorganicko-organický polymer je velmi odolný vůči živým organismům, vodoodpudivý, odolný vůči UV záření, nehořlavý a snáší velké rozmezí teplot. Není se tedy čemu divit, že je tak oblíbený napříč různými odvětvími.

My se však zaměříme na jeho využití v kuchyni. Široký výběr praktických pomocníků nejen pro vaření a pečení z tohoto materiálu najdete v naší kategorii Do kuchyně. Najdete zde různé formy na pečení, na led, sítka, stěrky, mašlovačky atd. Dortové formy se dají využít na pečení sladkých dobrot, ale i slaných. Kouzlit můžete i s netradičními tvary. Čtete dále a nechte se námi inspirovat.

Silikonová forma na bábovku10 kusů formiček na muffinySilikonová pečící forma na pizzu nebo koláčForma na pečení ve tvaru slunečniceSilikonová forma na dort ve tvaru auta - růžová

 

 

 

Slaná bábovka - cuketová se sýrem a uzeninou

Bábovka a koláč nemusí být pouze sladký. Na své si tak můžou přijít i ti, kteří preferují spíš uzeniny, maso či zeleninu. Rozhodnout se můžete pro pečení v pekáčku, dortové formě a či ve formičkách na muffiny. 

 

Ingredience do slané bábovky

  Použité ingredience:

  - 250 g hladké mouky

  - 1/2 prášku do pečiva

  - špetka soli, pepř

  - 2 vejce

  - 1 menší cuketka

  - 100 g vysokoprocentní krůtí šunky

  - 100 g nivy

  - 100 g eidamu

  - mléko na zředění

 

 

Pracovní postup:

Do hluboké mísy nasypeme hladkou mouku a prášek do pečiva. Vajíčka si rozdělíme na žloutek, který přidáme do mísy s moukou, a bílek, který vyšleháme v hladký sníh. Smícháme mouku, žloutky, naředíme mlékem a opatrně vmícháme sníh. Na hrubém struhadle nastrouháme omytou cuketku, kterou neloupeme, a přimícháme do těsta. Pokud cuketa pustila hodně vody, můžeme ji scedit přes multifunkční silikonové síto. Osolíme a přídáme nastrouhanou nivu a eidam a na malé kousíčky nakrájenou šunku. Důkladně promíchanou hmotu vlejeme do silikonové formy. Tu nemusíme nijak mastit, ani vysypávat. Po dopečení jde bábovka snadno vyklopit.

Pečeme slanou bábovku 1Pečeme slanou bábovku 2Pečeme slanou bábovku 3Pečeme slanou bábovku 4

 

 

 

Sladká bábovka - z mrkve a jablek

K odpolední kávě je sladká bábovka jako stvořená. Zdravější verze může být upečena z jablíček a mrkve. Nebojte se méně obvyklých ingrediencí.

 

Ingredience na sladkou bábovku

  Použité ingredience:

  - 250 g hladké mouky, lze ji nahradit celozrnnou

  - 100 g třinového cukru

  - 1/2 balení prášku do pečiva

  - 1 balení vanilkového cukru

  - skořice, muškátový oříšek na dochucení

  - 2 vajíčka

  - 3 menší jablka

  - 3 mrkve

  - 1 dcl oleje

  - mléko na zředění

 

Pracovní postup

V míse smícháme mouku, cukr, prášek do pečiva a olej. Oddělíme bílky od žloutků, které přijdou do směsi v míse, a vyšleháme sníh, který opatrně vmícháme ke zbytku ingrediencí. Na hrubém struhadle nastrouháme oloupaná jablka a na jemném očištěnou mrkev. Silikonovou formu není třeba nijak vymazávat a vysypávat a můžete do ní nalít těsto. Vychladlou bábovku je možné polít čokoládovou polevou.

Pečeme bábovku 1Pečeme bábovku 2

 

 

Během přípravy obou bábovek přijde vhod sada silikonových stěrek a mašlovačka, díky kterým kterým můžete důkladně setřít těsto ze stěn mísy či rozetřít čokoládovou polevu na hotovou bábovku. Aby Vám dobrota v troubě nezčernala, nezapomeňte hlídat čas kuchyňsou minutkou ve tvaru jahody či slepičky. Na porcování poslouží designový nůž na dort, se kterým můžete každému strávníkovi ukrojit stejně velký kousek. Vhodné je mít po ruce i škrabky na čištění mrkve a loupání jablek, chňapky na vytažení formy z trouby a spoustu dalších pomocníků.

Silikonová chňapka v designu prasátkaKeramická škrabka a nůž - ve 3 barevných provedeníchMultifunkční skládací škrabkaSilikonová chňapka ve tvaru rukavice

 

Přejeme příjemné pečení a dobrou chuť !